I Ty mozesz byc
Swietym Mikolajem!

Witaj na stronie „Akcja Mikołaje”

WSPIERAJĄ NAS

Komu pomagamy?

Uruchamiamy edycję 2021 !

Mikołaje ruszają i tym razem na Mazowsze ! Odwiedzimy pociechy wspierane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie  !!!

W tym roku mikołaje dotrą z prezentami do dzieci i młodzieży z rodzin objętych opieką Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w Zbuczynie

Zbuczyn (do 31 grudnia 2002 Zbuczyn Poduchowny) – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Zbuczyn. Leży nad rzeką Zbuczynką, 16 km od Siedlec.

 

Pierwsza informacja na temat wsi Zbuczyn pochodzi z roku 1418. Przed 1720 rokiem Zbuczyn uzyskał lokację miejską. Prawa miejskie utracił po 1779 roku. Do schyłku XVIII wieku było to miasto królewskie w starostwie zbuczyńskim w ziemi łukowskiej województwa lubelskiego. W latach 1975–1998miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego. 1 stycznia 2003 nastąpiła zmiana nazwy wsi ze Zbuczyn Poduchowny na Zbuczyn.

Wieś podzielona jest na 3 sołectwa: Zbuczyn I, Zbuczyn II i Zbuczyn III. Jest siedzibą gminy Zbuczyn.

W miejscowości znajduje się Zespół Szkół im. Jana Pawła II, obejmujący szkołę podstawową.

W 1418 w Lublinie został wystawiony przez biskupa Wojciecha Jastrzębca dokument erygujący parafię Zbuczyn. Obecnie parafia jest siedzibą dekanatu Zbuczyn, z wybudowanym w latach 1880–1899 neobarokowym kościołem pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i Aniołów Stróżów, projektu Karola Rapczyńskiego. W 2006 roku obchodziła setną rocznicę konsekracji.

Ze Zbuczyna pochodzi krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski.

źródło: Wikipedia