I Ty mozesz byc
Swietym Mikolajem!

Witaj na stronie „Akcja Mikołaje”

WSPIERAJĄ NAS

Nasza historia

Poprzednie edycje:

 

2021 – XVII edycja Mikołajów – dzieci wspierane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie.

2020 – XVI edycja Mikołajów – dzieci wspierane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sochaczewie. 

2019 – XV edycja Mikołajów – dzieci wspierane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sarnakach i dzieci z Domu Pomocy „Słoneczny” w Wysokim.

2018 – XIV edycja Mikołajów – dzieci z: Domu Dziecka im. Matki Weroniki w Siennicy; Placówki opiekuńczo-wychowawczej z filią „Mały Domek” w Giżycach; Pogotowia Opiekuńczego w Stoczku Łukowskim.

2017- XIII edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie.

2016- XII edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Pasymiu oraz Otwocku, mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii oraz mieszkańcy Ośrodka Readaptacji Społecznej w Kotowie.

2015- XI edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Stoczku, mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii oraz mieszkańcy Ośrodka Readaptacji Społecznej w Kotowie.

2014- X edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Platerowie, mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii oraz mieszkańcy Ośrodka Readaptacji Społecznej w Kotowie.

2013- IX edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Żelechowie, mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii oraz mieszkańcy Ośrodka Readaptacji Społecznej w Kotowie.

2012- VIII edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Sobolew i Garwolin oraz mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii

2011- VII  edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Maciejowice oraz mieszkańcy Domu Samotnej Matki w Lucimii

2010- VI edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Stara Kornica

2009- V edycja Mikołajów – dzieci z Zespołu Psychologiczno – Terapeutycznego „Ząbkowska” Stowarzyszenia Dla Rodzin w Warszawie

2008– IV edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Huszlew oraz wioska Uuni w Kenii

2007– III edycja Mikołajów – dzieci z rodzin wspieranych przez Ośrodek Pomocy Społecznej na Pradze Północ w Warszawie

2006– II edycja Mikołajów – dzieci ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Siedlcach

2005– I edycja Mikołajów – dzieci z Domu Dziecka nr 2 im. Dr J. Korczaka w Warszawie

EDYCJA 2005

Zaczęliśmy w 2005 roku – pomysł był efektem wcześniejszej współpracy z warszawskim Domem Dziecka im. dr Janusza Korczaka. Chcieliśmy sprawić dzieciom frajdę na Święta, zależało nam jednak, aby to one wskazały nam rzeczy, o których marzą. Dlatego poprosiliśmy je, aby napisały listy do Świętego Mikołaja, a sami zajęliśmy się mobilizacją Pomocników, chętnych do wzięcia udziału w akcji. Tuż przed Wigilią pojawiliśmy się w Korczaku – prezenty dotarły do dzieciaków, a uśmiechy na 40 twarzach dały nam niesamowitą porcję energii. Decyzja o kontynuacji akcji w kolejnych latach była wtedy dla nas oczywista.

EDYCJA 2006

2006 r. to pierwsze wyjście z akcją poza Warszawę – nawiązaliśmy kontakt z wolontariuszami z Wiosek Dziecięcych SOS w Siedlcach. Cel był identyczny – sprawić, aby dzieci otrzymały prezenty, które same sobie zażyczą. Znowu były listy do Św. Mikołaja – urocze, pełne spontaniczności, przy tym piękne, pełne rysunków, wyklejanek i innych rozczulających dzieł dzieciaków. Pomocnicy ponownie spisali się na medal, efektem było 76 obdarowanych dzieci z rodzin zastępczych.

EDYCJA 2007

W kolejnym roku wróciliśmy do Warszawy – kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej na Pradze – Północ przerodził się w akcję, która objęła bez mała setkę dzieciaków. Listy szybko trafiły do Mikołajów – i tym razem okazało się, że można na nich liczyć, dla każdego dziecka znalazł się prezent. Ci, którzy nie zdążyli (lista szybko została zamknięta), spontanicznie donosili prezenty, które dołączaliśmy do paczek. Znaleźli się również sponsorzy, dzięki którym do dzieciaków trafiło mnóstwo książek i słodyczy. Trzy ekipy pomocników jeździły od kamienicy do kamienicy, spotykały się z rodzinami, śpiewały z dziećmi kolędy. Mieliśmy więcej czasu, dlatego mogliśmy poznać zainteresowania dzieci, pobawić się z nimi, zamienić kilka słów z rodzicami, poznać ich problemy – było to dla nas bardzo cenne doświadczenie.

EDYCJA 2008

Akcja 2008 miała przełomowy charakter – część prezentów dotarła do dalekiej Afryki. Ale wygląda na to, że dla Mikołajów nie ma barier i odległości, których nie da się pokonać. W zeszłym roku pomagaliśmy także potrzebującym z najmniej zasobnej części Polski – granicy wschodniej. W Huszlewie przyjęto nas niezwykle ciepło, a kontakt z Ośrodkiem Pomocy utrzymujemy do dzisiaj. W listopadzie 2009 odbył się w szkole w Huszlewie pokaz filmu dokumentalnego zrealizowanego w slumsie w Kenii. Twórca dokumentu – Tomek – jest jednym z organizatorów akcji Mikołaje. Film wyświetlany był również  w kinach największych miast Polski.

EDYCJA 2009

2009 r. to powrót do Warszawy. Tu też nietrudno znaleźć dzieciaki, których marzenia nie spełniają się łatwo. Dzięki Gosi nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem dla Rodzin „Ząbkowska”, w której prowadzone są zajęcia dla dzieci z warszawskiej Pragi. Jak zwykle nasi darczyńcy spisali się na medal, a Wigilia na Ząbkowskiej była pełna prezentów.

EDYCJA 2010

Tym razem zdecydowaliśmy się na akcję poza Warszawą. Trafiliśmy do Starej Kornicy.

EDYCJA 2011

Kolejny raz Mikołaje wyjeżdżają w teren. Tym razem Maciejowice, gdzie podzieleni na trzy drużyny, z przewodnikami w postaci przemiłych pracowników OPSu, odwiedziliśmy wiele domów. Prezenty dostała ponad  90 dzieci, w wieku od niemowlęcego po nastoletni. Mikołaje spisały się na medal, spełniając nawet takie życzenia dzieci jak stół, krzesło i rowery. Dodatkowo dotarliśmy do Domu Samotnej Matki w Lucimii, koło Kazimierza Dolnego. Przywieźliśmy meble, jedzenie, zabawki, rzeczy dla niemowląt. Pieniądze zebrane w trakcie akcji wystarczyły na węgiel na całą zimę!

EDYCJA 2012

Ta edycja była chyba największą w naszej historii. Obdarowaliśmy ponad setkę dzieci. W sobotę 22 grudnia, 6 mikołajowych zaprzęgów ruszyło do dzieci, znajdujących się w domach w Garwolinie, Sobolewie i Domu Samotnej Matki w Lucimii. Każde dziecko otrzymało wymarzony prezent i poczuło magię świąt. W tej edycji udział brały nie tylko dzieci z ubogich rodzin. Zawitaliśmy również do dzieci niepełnosprawnych, sprawiając im w ten sposób jedyną w swoim rodzaju niespodziankę.